Valóban szellemek járták a Budai Várnegyedet? Az Úri utca rejtélye
Az Úri utca 14. szám alatti épület, amely a Budai Várnegyed szívében található, egy lenyűgöző történetekkel gazdagított helyszín. Ez az egyemeletes, kora klasszicista stílusú lakóház az 1810-es években épült, és története során számos tulajdonosváltáson ment keresztül.
Mi történt a múltban?
A középkorban a mai Úri utca 12. és 14. számú telkek egyetlen nagyobb birtokot alkottak. Az itt álló házat 1392-ben Zenchei Miklós budai esküdt adta el Kővágóőrsi Kis György esztergomi várnagynak, aki rögtön továbbcserélte Kanizsai Miklós tárnokmesterrel. Később viszont Kanizsai az örményesi pálos rendnek ajándékozta ezt az ingatlant. A török hódoltság után az épületet helyreállították, majd ezt követően hasonlóan gyorsan vándorolt a tulajdonosok kezei között. Schauer Antalhoz 1784-ben, Stelczer Péterhez pedig 1805-ben került az ingatlan, aki 1810-ben átalakíttatta azt korai klasszicista stílusban. A huszadik század elején dr. Berencsi I. György orvos-nőgyógyász tulajdonába került, írja a Travelo.
Mi történt a Budai Várnegyedben ahhoz, hogy szellemeket emlegessenek?
Ekkor terjedtek el olyan hátborzongató történetek is, hogy minden év augusztus 20-án délután egy órakor két egymáshoz bilincselt csontváz jelent meg az emeleti lépcsőn és suhant át az Elefántszobának nevezett helyiség mennyezetén. A titok nyitjára azonban csak 1943-ban derült fény. Az óvóhelyek kiépítése során felfedeztek egy török kori kutat mélyén két láncolt csontvázat. Ez a felfedezés annyira megrázta a lakókat, hogy szentmisét tartattak a közeli Mátyás-templomban a pánikba esett emberek megnyugtatásáért. Viszont ezután állítólag megszűntek a rejtélyes jelenségek.
A második világháború pusztítása, majd az azt követő felújítás
Budapest ostroma alatt sok épület szenvedett komoly károkat, de ez a ház túlélte e megpróbáltatásokat is. Az elmúlt években többször felújították; ma is lakóépületként funkcionálva hordozza tovább Budapest gazdag múltját. Az Úri utca más részein is találhatunk érdekes históriát: például nem messze innen találhatók olyan házak is mint például Bait-Aigner-ház vagy Horváth-FÜTI-társasház – mindezek gazdagítják Budapest kulturális örökségét. Összegezve tehát, az Úri utca nemcsak gyönyörű épületeivel varázsolja el látogatóit hanem misztikus legendái réven is maradandót alkotva Budapest Várnegyed hangulatos világában bepillantást engedve mindannyiunknak arra milyen volt régen ez az egykori fővárosrészünk.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén